جاکجاست
جاکجاست
جاکجاست
جاکجاست
جاکجاست

شیراز

جاذبه های تاریخی

به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز گردشگری شیراز و توریستی ایران مطرح است و با جاذبه‌های تاریخی فراوان برای گردشگران داخلی و خارجی شناخته شده‌است. کریمخان، باغ جهان‌نما، باغ ارم، باغ تخت، باغ چهلتن، باغ دلگشا، باغ عفیف‌آباد، باغ نارنجستان قوام، باغ هفت‌تن، خانه صالحی، چاه مرتاض علی، حمام باغ نشاط، عمارت باغ ایلخانی، عمارت باغ نشاط، عمارت دیوانخانه، عمارت کلاهفرنگی باغ نظر، مسجد نصیرالملک، قصر ابونصر، قلعه کک‌ها، مدرسه آقاباباخان، مدرسه خان، موزه پارس، موزه هفت‌تنان و نقش برجسته بهرام در برم دلک اشاره کرد.

در سال ۱۳۷۴ در پروژه بین الحرمین ۷ ساختمان از بافت تاریخی شیراز که متشکل از ۸۷ خانه تاریخی، مسجد و مدرسه تاریخی بود تخریب شد. هم‌اکنون تصمیم‌گیری می‌شود که در همان پروژه ۵۷ کار دیگر بدون نظر گرفتن آثار و بناهای ارزشمند تاریخی تخریب و جایش را به پاساژهای تجاری داده شود.

جاذبه های طبیعی

از مکان‌های طبیعی شهر شیراز می‌توانم به باغ گل‌های شیراز، آبشار کوهمره سرخی، برم‌دلک، پارک قلعه‌بندر، پارک ملی بمو، باغ پرندگان شیراز، پیربناب، چشمه جوشک، چشمهٔ خارگان، چشمهٔ ریچی، دریاچهٔ خارگان، دریاچهٔ ریچی، دریاچهٔ خارگان، دریاچهٔ ریچی، رکن‌آآباد، رودخانهٔ قره. ، روستای قلات، کوه سبزپوشان، گردشگاه آتشکده، گردشگاه چاه‌مسکی، گردشگاه چشمه سلمانی و گردشگاه هفت‌برم اشاره کرد.

چشمه‌های طبیعی موجود در اطراف شیراز هم برای آب‌درمانی و هم برای جذب گردشگر برای صنعت گردشگری استان فارس از ویژه‌ای هستند و صنعت گردشگری این استان را رونق می‌بخشند.

جاذبه های مذهبی

مقبره امامزادگان متعددی که در شیراز وجود دارد، در طول سده‌ها ساختار اجتماعی و اقتصادی این شهر را شکل داده است. گفته می‌شود که در زمان مأمون خلیفه عباسی، فرزندان و نوادگان موسی بن جعفر – امام هفتم شیعیان – به شیراز پناه آورده بودند. برطبق روایت‌های مختلف، آنها به مرگ طبیعی درگذشتند یا توسط حاکم عباسی کشته شدند. پس از سال‌ها شناسایی از این مزارها و زیارتگاه شیعیان قرار گرفتند. برخی از این امامزادگان -همچون علی بن حمزه- در دوره آل بویه شناسایی شدند. ولی برای دیگر – مانند شاه‌چراغ – حدود چهارصد سال زمان لازم بود تا توسط حکمرانان سَلغُری شیراز شناسایی شوند. شناسایی این بیش از آن‌ها از آن‌ها بیشتر شواهد و سندهای تاریخی، بیشتر احادیث و روایات اسلامی بوده‌است.

خانه باب، مهم‌ترین زیارتگاه بهائیان در ایران بود، در ۱۰ شهریور ۱۳۵۸ و در جریان حوادث بعد از انقلاب ایران تخریب شد.

فضای سبز
فضای سبز در شیراز در سال 1387 برابر با 1.7 متر مربع به ازای هر تن است. پارک‌ها در شیراز ۲۱۱۷۰۵۵۰ مترمربع است که از این میزان ۱۲۸٬۰۴۴ مترمربع به پارک‌های محله‌های و ۲٬۰۴۲٬۵۰۶ مترمربع متعلق به پارک‌های شهری است و همچنین پارک آزادی با ۲۰۴٬۱۹۱ متر مربع بزرگ‌ترین پارک. شیراز می‌شود.

پارک کوهستانی دراک یکی از بزرگ‌ترین بوستان‌های ایران است که در شهر شیراز و دامنه کوه دراک در شمال غرب این شهر قرار دارد. فاز اول این بوستان در تابستان ۱۳۹۶ گشایش یافت. در این پارک مسیر مناسب‌سازی شده‌ای برای پیمایش کوه وجود دارد. همچنین هوای تمیز پارک و چشم‌انداز زیبایی که از کوه دراک به شهر و طبیعت اطراف آن دیده می‌شود که یکی از جاذبه‌های این پارک است.

طبیعت و اماکن گردشگری شیراز رو تجربه کنید!

داستان ها و نکات گردشگری

پیست دیزین

پیست دیزین تهران و شلوغی هاش از قدیم و ندیم…

بام توچال

—– بام توچال —– بارها شده که همه ماها- خسته…

بهترین شهربازی های تهران

بهترین شهربازی های تهران شهربازی، شهری برای بازی تو این…

عجیب ترین روستاهای ایران

عجیب ترین روستاهای ایران درسته که تهران پرامکاناته و همه…

کافه رستوران های شیراز

کافه رستوران های شیراز معرفی تمامی کافه رستوران های شیراز…

هتل ها و اقامتگاه های شیراز

جاکجاست سامانه جامع خرید و فروش هتل ها و اقامتگاه…

جاذبه های گردشگری شیراز

1-بازار وکیل شیراز یکی از معروف ترین وزیباترین جاذبه های…

بازارها و مراکز خرید شیراز

این مقاله معرفی مکان ها و بازارها و مراکز خرید…

انتقادات و پیشنهادات

با پیشنهادات خود به ما در بهبود کیفیت خدمت رسانی کمک کنید.

  1. ارتباط با واحد پشتیبانی
  2. ارتباط با واحد فروش و پرتال کارشناسان
  3. ارتباط با واحد مالی و حسابداری
  4. بروز مشکلات فنی در سایت
  5. ارتباط با کارشناسان برای سوالات متداول

جاکجاست یک وب سایت اجاره اقامتگاه، هتل، تور و ارائه خدمات گردشگری در تهران و سایر شهر های ایران میباشد.